Vianoce po grécky?

grécke vianoce, grécko, greek Christmas, jedlo, mazumis, tradície -

Vianoce po grécky?

Ste zvedaví ako asi vyzerajú Vianoce po grécky? Včera sme mali možnosť s Miškou zažiť vianočnú atmosféru v centre Thessaloník, kde sme pre teba vyberali nové fashion kúsky do Mazumis. A osobne sme sa pýtali našej dobrej kamarátky Irine ako vlastne Vianoce Gréci oslavujú. Veselé Vianoce sa po Grécky povedia Kala Christougenna (Καλά Χριστούγεννα) a oslavujú sa 25. decembra kedy je v Grécku štátny sviatok. Oslava Vianoc sa začína 40 dní vopred a v tomto čase Gréci nejedia mäso. Ešte pred pár desaťročiami v Grécku nepoznali zdobené vianočné stromčeky, ale dnes sú počas Vianoc súčasťou domácností a verejných priestranstiev. V Athénach je dokonca jeden z najväčších vianočných stromčekov na svete (Svetlami a ozdobami zdobená Athénska veža). Darčeky si však pod stromčekom nájdu až 1. januára. Dôležitejšou súčasťou Vianoc v Grécku nie je stromček, ale plytká misa z dreva omotaná na okrajoch kúskami nitiek s výhonkami bazalky omotanej okolo kríža. V Štedrý deň chodia deti do ulíc spievať koledy (kalanda), pričom hrajú na triangle či bubny. Za koledy dstávajú peniaze. Gréci milujú sladkosti a pečú tipické koláče ako napríklad κουραμπιέδες (kourampiedes).

 

Večera na Vianoce zvyčajne pozostáva z jahňaciny alebo bravčového. Na Vianoce v Grécku je typickým jedlom posvätný chlieb Christopsomo (podobný našej vianočke), do ktorého vkladajú mincu. Nakrájajú ho na viacero častí a rozdelia medzi rodinu. Ktorá rodina si nájde vo vnútri mincu bude mať šťastie po celý rok.

Gréci tiež obľubujú baklavu, theeples (vyprážané pečivo) a medovníky. Ľudia chodia do kostola ráno 25. decembra a po omši sa podávajú bravčové kúsky mäsa s vínom a citrónom. Každý rok v decembri je na Aristotelovom námestí v meste Thessaloniki vystavená veľká osvietená loď, ktorá je veľkým turistickým lákadlom.

 

 

 


Leave a comment