English  Slovak 
Arrow Fat Left Icon Arrow Fat Right Icon Arrow Right Icon Cart Icon Close Circle Icon Expand Arrows Icon Facebook Icon Instagram Icon Pinterest Icon Youtube Icon Hamburger Icon Information Icon Down Arrow Icon Mail Icon Mini Cart Icon Person Icon Ruler Icon Vyhladať Icon Košeľa Icon Triangle Icon Nákupný košík Icon Play Video
  • Vianoce po grécky?
  • Post author
    Mazumis Mazumis
  • grécke vianocegréckogreek Christmasjedlomazumistradície

Vianoce po grécky?

Vianoce po grécky?

Ste zvedaví ako asi vyzerajú Vianoce po grécky? Včera sme mali možnosť s Miškou zažiť vianočnú atmosféru v centre Thessaloník, kde sme pre teba vyberali nové fashion kúsky do Mazumis. A osobne sme sa pýtali našej dobrej kamarátky Irine ako vlastne Vianoce Gréci oslavujú. Veselé Vianoce sa po Grécky povedia Kala Christougenna (Καλά Χριστούγεννα) a oslavujú sa 25. decembra kedy je v Grécku štátny sviatok. Oslava Vianoc sa začína 40 dní vopred a v tomto čase Gréci nejedia mäso. Ešte pred pár desaťročiami v Grécku nepoznali zdobené vianočné stromčeky, ale dnes sú počas Vianoc súčasťou domácností a verejných priestranstiev. V Athénach je dokonca jeden z najväčších vianočných stromčekov na svete (Svetlami a ozdobami zdobená Athénska veža). Darčeky si však pod stromčekom nájdu až 1. januára. Dôležitejšou súčasťou Vianoc v Grécku nie je stromček, ale plytká misa z dreva omotaná na okrajoch kúskami nitiek s výhonkami bazalky omotanej okolo kríža. V Štedrý deň chodia deti do ulíc spievať koledy (kalanda), pričom hrajú na triangle či bubny. Za koledy dstávajú peniaze. Gréci milujú sladkosti a pečú tipické koláče ako napríklad κουραμπιέδες (kourampiedes).

 

Večera na Vianoce zvyčajne pozostáva z jahňaciny alebo bravčového. Na Vianoce v Grécku je typickým jedlom posvätný chlieb Christopsomo (podobný našej vianočke), do ktorého vkladajú mincu. Nakrájajú ho na viacero častí a rozdelia medzi rodinu. Ktorá rodina si nájde vo vnútri mincu bude mať šťastie po celý rok.

Gréci tiež obľubujú baklavu, theeples (vyprážané pečivo) a medovníky. Ľudia chodia do kostola ráno 25. decembra a po omši sa podávajú bravčové kúsky mäsa s vínom a citrónom. Každý rok v decembri je na Aristotelovom námestí v meste Thessaloniki vystavená veľká osvietená loď, ktorá je veľkým turistickým lákadlom.

 

 

 

  • Post author
    Mazumis Mazumis
  • grécke vianocegréckogreek Christmasjedlomazumistradície

Comments on this post (0)

Leave a comment